مهندسي برق به عنوان يكي از رشته اي فني مهندسي، به معناي عام، دانش تحليل و بررسي رياضي پديده‌هايي فيزيکي است که به نحوي به بارهاي الکتريکي، حرکت و آثار آنها (از قبيل جريان الکتريکي، پتانسيل الکتريکي، ميدان الکتريکي، ميدان مغناطيسي، موج الکترومغناطيسي، نيروي الکتريکي، نيروي مغناطيسي و...) مربوط مي‌شوند.

در واقع محور اصلي فعاليت هاي مهندسي برق، تبديل يك سيگنال به سيگنال ديگر براي كاربردهاي مختلف است. دروس تشكيل دهنده دوره مهندسي برق مانند ساير رشته ها از دروس پايه، عمومي، اصلي و تخصصي تشكيل شده است كه بسته به مقطع مورد نظر(كارداني، كارشناسي و...) تبيين شده و ارائه مي گردند.

اين رشته در دانشگاه‌هاي ايران عمدتا به پنج گرايش تقسيم مي‌شود که عبارت‌اند از:

• مهندسي برق- کنترل

• مهندسي برق- الکترونيک

• مهندسي برق- قدرت

• مهندسي برق - مخابرات

• مهندسي پزشکي (بيوالکتريک)

البته گرايش‌هاي فوق در مقطع كارشناسي تفاوت چنداني با يکديگر ندارند و تفاوت اصلی در دروس تخصصي آنها مي‌باشد بطوریکه گاها تعدادي از فارغ التحصيلان مهندسي برق با دريافت آموزشهاي خاص در بازار کار، جذب گرايش‌هاي ديگر اين رشته مي‌شوند.

HyperLink

• گرايش الكترونيك

الکترونيک علمي است که به بررسي حرکت الکترون در خلاء در مواد رسانا و يا نيمه رسانا و اثرات و کاربردهاي آن مي‌پردازد. با توجه به اين تعريف، مهندس الکترونيک در زمينه ساخت قطعات الکترونيک و کاربرد آن در مدارها، فعاليت مي‌کند. زمينه فعاليت مهندسي الکترونيک را مي‌توان به دو شاخه اصلي «ساخت قطعات و کاربرد مداري قطعه» و «طراحي مدارهاي الکتريکي» تقسيم کرد. متاسفانه به علت عدم توانايي رقابت در بازار با برند هاي مشهور موجود، در ايران درسطح وسيع، توليد قطعات الکترونيکي صورت نمي‌گيرد. اما در زمينه طراحي مدار ها و ساخت آنها، ايران همواره از لحاظ علمي و تولید مقالات پیشرو بوده است. تکنيک پالس، الکترونيک۳، ميکروپروسسور، معماري کامپيوتر، مدارهاي مخابراتي و فيزيک مدرن از جمله دروس تخصصي گرايش الکترونيک محسوب مي‌شوند.

• گرايش كنترل(ابزاردقيق)

هدف اين علم، کنترل متغيرهاي اساسي سيستم (که متغيرهاي خروجي مي‌تواند تنها بخشي از اين متغيرها باشد) بر مبناي برخي ملاکهاي مطلوب مي‌باشد. اين ملاکها مي‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و... باشد؛ مهندسين كنترل براي بهبود عملكرد پاسخ سيستمها و حصول نتايج دلخواه، مبادرت به طراحي كنترل كننده مي نمايند. در اين زمينه براي ساخت و پياده سازي كنترل كننده ها نيازمند كار با مدارات الكترونيكي و الكتريكي پيچيده، كنترل كننده هاي كامپيوتري، PLCها و مانند آن مي باشند.

کنترل، در پيشرفت علوم ديگر نقش ارزنده‌اي را ايفا مي‌کند. به طور کلي مي‌توان گفت مهندسي کنترل حلقه اتصال ميان مهندسي برق و رشته‌هاي ديگر مي‌باشد. این علم امروزه علاوه بر نقش کليدي در فضاپيماها، هدايت موشک‌ها و هواپيماها، به صورت بخش اصلي و مهمي از فرآيندهاي صنعتي و توليدي باعنوان اتوماسیون صنعتی نيز درآمده‌است؛ به کمک اين علم مي‌توان به عملکرد بهينه سيستم‌هاي پويا، بهبود کيفيت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌هاي توليدي، گسترش ميزان توليد، ماشيني کردن بسياري از عمليات تکراري و خسته‌کننده دستي با دقت بالاتر و نظاير آن دست يافت.

از درسهاي پايه و اصلي موثر در مهندسي کنترل مي توان به درسهاي مدار الکتریکی، الکترونيک، رياضيات مهندسي، تجزيه و تحليل سيستمها و سیستمهای کنترل خطي اشاره کرد؛ بعضي از درسهاي تخصصي اين گرايش عبارتند از: کنترل ديجيتال و غيرخطي، کنترل مدرن، کنترل صنعتي، ابزار دقيق، اصول ميکروکامپيوتر، ترموديناميک و مباني تحقيق در عمليات.

از اساتيد برجسته اين رشته در ايران مي توان به پرفسور پرويز جبه دار مارالاني، پروفسور علي خاكي صديق و مرحوم پرفسور كارو لوكس اشاره نمود كه طي ساليان متمادي فعاليت در آموزش و پژوهش، تاليفات بيشماري نيز در اين زمينه دارند.

بعنوان يكي از زير شاخه هاي گرايش كنترل، ابزار دقيق رشته‌اي است که با اندازه گيري کميت‌هاي فيزيکي و کنترل آنها سر و کار دارد و از این حیث نسبت به سایر رشته ها داراي جنبه‌هاي عملي بيشتري است و جذابيت بيشتري براي کار ايجاد مي‌کند. زمینه های کاری برای دانش آموختگان این رشته به وسعت صنایع مختلف می باشد؛ به جرات می توان گفت صنایع مختلف اعم از خودروسازی، نفت و گاز، نیروگاهی، نساجی و... هر یک به طور وسیعی وابسته و در ارتباط با این رشته هستند. مهندسی ابزاردقیق بطور گسترده به طراحي و کنترل سيستمهاي صنعتي مي پردازد. حسگرها، ترانسميتر ها، عملگرها اعم از شیرهای کنترل و ... ، دستگاه هاي اندازه گيري و کنترل کننده هاي نوين نقش بسيار پراهميتي در اين گرايش دارند. این رشته به دليل وجود حسگرهاي الکتريکي و الكترونيكي با رشته برق و الکترونيک ارتباط بسيار نزديکي دارد و در زمینه طراحی فرآیند ها با رشته های مکانیک و مهندسی شیمی مرتبط می باشد.

HyperLink
موسسه آموزش عالي غير انتفاعي و غير دولتي ميرداماد گرگان مفتخر است در حال حاضر با كادري مجرب، امكانات آموزشي اعم از فضاي مجهزآموزشي و لوازم كمك آموزشي و همچنين بهره برداري از تجهيزات نوین آزمايشگاهي و عملي، پذيراي دانش پژوهان و جويندگان دانش در دو مقطع كارداني در رشته هاي الكترونيك و برق صنعتي و همچنين دو مقطع كارشناسي ناپيوسته الكترونيك و كنترل با گرايش ابزار دقيق، مي باشد.