در سال 1384 و با هدف ارتقاء فرهنگی استان گلستان و جذب جوانان مستعد برای تحصیلات عالی و به منظور کاهش بار آموزش عالی دولتی کشور، موسسه آموزش عالی میرداماد گرگان به عنوان یکی از مراکز دانشگاهی غیردولتی-غیرانتفاعی تاسیس و راه اندازی شد.

موسسه آموزش عالی میرداماد اولین موسسه فنی و مهندسی استان بوده که پیشرو در ارائه خدمات آموزشی با کیفیت برابر استانداردهای مصوب آموزش عالی کشور فعالیت خود را در گروه های پنج گانه آموزشی و پژوهشی معماری، عمران، کامپیوتر(سخت افزار و نرم افزار)، برق(الکترونیک) و مکانیک سالهاست با سربلندی و موفقیت ادامه می دهد.

این موسسه تاکنون با جذب قریب 20 نفر از اساتید مجرب و نخبه بصورت موظف و بیش از 60 نفر از اساتید غیرموظف و حق التدریس و نیز برخورداری از کادر آموزشی کارآزموده در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته تا کارشناسی ارشد فعال بوده و همیشه بر بهبود مستمر کیفیت آموزشی و پژوهشی و رعایت کامل استانداردهای علمی و آموزشی تاکید دارد.

در حال حاضر موسسه تلاش دارد با بسط فعالیت های خود در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و حتی دکترای تخصصی در آینده نزدیک در زمینه رشته هایی که همخوانی و همسویی با نیاز جامعه دارد فعالیت نماید و برنامه ها و طرح های منظم و متنوعی در زمینه شکوفایی استعدادهای علمی، هنری، ادبی، ورزشی، فرهنگی و فوق برنامه و نیز بهداشت روانی و مشاوره دانشجویان تدوین و در دست اجرا دارد. همچنین این موسسه پتانسیل آموزش بیش از 2000 نفر از دانشجویان این مرز و بوم را دارد که با حمایت دولت و وزارت علوم این مهم دست یافتنی است.